X

معرفی

شرکت گسترش انرژی پاسارگاد همزمان با تاسیس خود و تصمیم دولت برای خصوصی سازی صنعت برق در ایران در سال 1387 فعالیت و سرمایه گذاری خود را در زمینه تولید برق ایران آغاز کرده است.

تاکنون PEDC از طریق مالکیت و بهره برداری از نیروگاه های خود حدود 3000 مگاوات برق تولید می­کند که در حدود 4 درصد از کل تولید برق در کشور را شامل می­شود.

علاوه بر سرمایه گذاری و مالکیت در نیروگاه های تولید برق، فعالیت ها و سرمایه گذاری های ما تقریباً کل زنجیره ارزش صنعت برق را در بر می گیرد که اجرا، تولید، بهره برداری و نگهداری(O&M) ، تأمین تجهیزات و خدمات، مدیریت و مشاوره مرتبط با انواع نیروگاه ها از جمله نیروگاه های حرارتی، سیکل ترکیبی و توربین گازی و همچنین پنل­های خورشیدی و  اجرای پروژه های توسعه ای مرتبط در قالب قراردادهای Turn Key، EPC و MC را شامل می­شود.

PEDC در راستای استراتژی‌های خود در جهت تبدیل شدن به یک بازیگر پیشرو در انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران، تولید و بهره‌برداری از اولین نیروگاه خورشیدی خود را در استان سمنان با ظرفیت تولید برق 10 مگاوات در اواخر سال 1401 آغاز کرد.

ما بر اساس تعهد خود به انرژی های پاک در حال برنامه ریزی جهت توسعه فناوری و گسترش سرمایه گذاری های خود در نیروگاه های بادی و خورشیدی در داخل و خارج از ایران هستیم.

در شرکت های زیرمجموعه تخصصی PEDC هشت (8) شرکت تابعه وجود دارد که به طور فعال کسب و کار ما را در زمینه سرمایه گذاری/پروژه های تولید برق، خدمات شهری و زیرساخت مدیریت می کنند و از نظر تولید برق، نیروگاه ها و تاسیسات ما  در حال حاضر تقریباً در سراسر ایران از شمال تا جنوب فعال هستند.

پروژه های سرمایه گذاری تکمیل شده و در حال توسعه ما در حوزه برق، یوتیلیتی و انرژی های تجدیدپذیر عبارتند از:

پروژههای سرمایه گذاری تکمیل شده:

  • نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه: 1444 مگاوات
  • نیروگاه سیکل ترکیبی شریعتی: 502 مگاوات
  • نیروگاه تولید همزمان آب و برق پاسارگاد قشم: 400 مگاوات
  • نیروگاه سیکل ترکیبی خوی: 350 مگاوات
  • نیروگاه سیرجان: 25 مگاوات
  • نیروگاه خورشیدی دامغان: 10 مگاوات

پروژه های سرمایه گذاری در دست توسعه:

  • توسعه نیروگاه سیکل ترکیبی شریعتی: 245 مگاوات

فعالیت های اصلی

مطالعه و بررسی خرید نیروگاهها ، بهره برداری و فروش انرژی برق، توسعه ظرفیت نیروگاههای خریداری شده، افزایش راندمان نیروگاه با تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی و افزایش بهره وری با احداث نیروگاهای CHPو CCHP، افزایش آمادگی و انرژی تولیدی نیروگاهها، نظارت بر فروش برق تولیدی نیروگاهها به بازار برق، بورس و فروش مستقیم به صنایع تحت پوشش شرکت، نظارت بر بهره برداری نیروگاهها و خطوط لوله گاز توسط شرکتهای تابعه، نظارت بر تعمیرات و نگهداری